Google+ FacebookFlickr
iletişim

Antalya'da En İyi Rafting Firmaları

Rafting Nedir : Rafting, “ raft ” adı verilen botlarla, akış hızı yüksek nehirler üzerinde yapılan bir spor. Rafting’de asıl olan içinde bulunduğunuz botu devrilmeden; kürekle yönlendirerek kayalar ve engeller arasından geçirmek. Rafting, 6 ile 8 kişilik takımlar halinde yapılıyor ve başarılı olabilmek için gerçekten bir “takım” olabilmek gerekiyor. Raftı devirmeden macerayı bitirmek için bütün takımın birbiriyle ahenkli kürek sallaması gerekiyor.
Raftingin türlü zorluk dereceleri var elbette...Bu zorluk derecelerini nehrin akış hızı, kayaların çokluğu gibi etkenler belirliyor. Akarsu, yatağı içinden geçerken çeşitli doğal engelleri geçmek zorunda. Suyun yolunu kesen bu engeller genel akışın hızını ve yönünü etkiliyor, suda türbülanslar, dalgalar ve akışta ani süratlenmeler oluşturuyor. Akarsu sporlarında, bu tür beyaz ve köpüklü görüntüler sergileyen bölgelere “Rapid” (Şarlak) adı veriliyor.
Hızlı akan nehirlerde kontrolü sağlamak zor olduğu için, nehirler akış hızlarına göre, yani zorluk derecelerine göre numaralandırılıyor.


Rafting Zorluk Dereceleri

Derece 1: Çok basit akıntıya sahip. Küçük kolay geçişler için uygun.
Derece 2: Akıntı az, düzenli bir akışa sahip. Küçük kayalar ve dalgalar var, ancak hiçbir tehlikesi olmayan, basit geçişler için elverişli.
Derece 3: Orta zorlukta. Bu sınıfta boyu bir metreyi bulan dalgalanmalar ve düşüşler oluşabilir. Görüş mesafesi sınırlı.
Derece 4: Çok zor ve büyük rapidler ( şelale düşüşleri ) var. Düşüşlerin başlangıcını ve bitişini kestirmek güç. Hırçın geçişler ve zorlu engellerle dolu bir sınıf.
Derece 5: Aşırı zor, yüksek debi ve akıntı, tehlikeli kayalar, dik yamaçlar, arka arkaya gelen düşüşler, ilerlemede sınırlı geçişler var. Amatör raftingciler için önerilmeyen parkur.
Derece 6: Nehrin metrelerce yukarısından dökülür; sık engellerle doludur. Geçişi uzman raftingçiler için bile zor ya da imkansız olan sınıf.

Rafting Nasıl Yapılır ?

Rafting, herhangi bir beceri ve fiziksel kondisyon gerektirmediğinden dileyen herkes bu sporu yapabilir. Son yıllarda kullanılan gelişmiş ekipmanlar sayesinde ilk 3 derece için yüzme bilmek bile gerekmeyebilir ancak hakiki, adrenalin isteyen bir rafting yapabilmek için iyi yüzme bilmek gerekmektedir. Bir de sizi yönlendirecek ve bilgilendirecek bir rehber...Yani rafting yapabilmeniz için bir kursa gitmenize gerek yok. Bütün güvenlik önlemleri, bir kaç dakika süren kısa bir eğitimle size öğretiliyor ve gerekli malzemeler sizin için temin ediliyor. Giyinip kuşandıktan sonra, tecrübenize göre bir bota yerleştirilip suya bırakılıyorsunuz. Botunuzda yer alan rehber ve yardımcısı sürekli olarak telkinde bulunuyor ve herhangi bir zorlukla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini konusunda yardımcı oluyor.
Başlangıçta her nehirde rafting yapma şansına sahip değilsiniz, çünkü daha önce de belirttiğimiz gibi nehirlerin zorluk dereceleri bulunuyor. Örneğin dünyanın en sert akan ikinci nehri olan Çoruh Nehri’nde rafting yapmak, ancak tecrübeliler için mümkün olabiliyor. Ancak akıntının azaldığı bölümlerde yeni başlayanlar için uygun koşullar bulunabilir.
Yeni başlayanlar için ülkemizdeki en ideal yer Köprülü Kanyon olarak gösteriliyor. Köprülü Kanyon’da, doğal yapının güzelliği yaptığınız spora daha da büyük keyif katıyor...

Rafting Malzemeleri Nelerdir ?

Rafting için gerekli malzemeleriniz olduğu ve gerekli güvenlik önlemleri alındığı sürece rafting tehlikeli bir spor değil. Yani, can yeleği, kask, ayakkabı, kurtarma ipi rafting yapabilmek için mutlaka olması gereken malzemeler.

Rafting Nerede Yapılır ? :Ülkemiz rafting sporunun yapıldığı ırmak ve nehirler açısından çok zengindir.Başta Köprülü Kanyon, Dalaman Çayı, Alara Çayı, Manavgat Çayı, Çoruh Nehri, Zamantı Çayı, Göksu Nehri, Melen Çayı, Fırtına Deresi, Barhal Çayı, Anamur Dragon Çayı, Eşen Çayı başlıca rafting ve kano sporu yapılabilen ırmaklarımızdır.

Antalya nehir sporları doğa rafiting etkinlikleri firması adres ; Kırçiçeği Cd. Güneş Mahallesi 07260 Kepez/Antalya Türkiye

Antalya rafting ile Türkiye'nin en ideal rafting parkuru olan Köprülü Kanyon Milli Parkı'nda bulunan Köprüçay üzerinde heyecanlı eğlenceli rafting sporu turları gezisi ve milli parkta kamping doğa yürüyüşü jeep safari atv ve bisiklet gezisi kanyon geçişi aktiviteleri fiyatlar ücretler online rezervasyon hakkında bilgiler.

Nehirler haritası

Unutamayacağınız bir gün ve etkinlik için biz daima buradayız