Google+ FacebookFlickr
iletişim

Rafting Yapılan Irmaklar Nehirler

Antalya ili dünyaca ünlü Toros Dağlarının eteklerinde kurulan çok güzel bir şehirdir. Böyle olması sebebi ile başta Bergama Kralı Attalos, Mustafa Kemal Atatürk gibi daha nice devlet adamlarının beğenisini kazanmış, günümüzde ise Avrupa'da tursitlerin en çok tercih ettiği tatil merkezi durumundadır. Toros Dağları neredeyse her 50-60 km ( denize yatay şekilde) 'de bir bünyesinden doğan bir ırmak, akarsu veya dereyi kıvrımlar kanyonlar oluşturarak Akdeniz'e ulaştırır. İşte bu nehir ve akarsular üzerinde nehir sporları olan rafting, kano, kanyon geçişi, alabalık avı, nehir kenarı kamp vs gibi bir çok aktiviteyi yapma olanağı verir.


Köprüçay ( Köprülü Kanyon )

Köprüçay Irmağı Antalya ili popüler tatil beldeleri olan Kemer, Belek, Side, Alanya, Manavgat gibi tatil beldelerinden hergün binlerce yabancı turistin tura katıldığı en kalabalık ırmaklardan birisidir. Toros Dağları'ndan doğarak doğa harikası kanyonlardan geçen Köprüçay, Serik'in güneyinden Akdeniz'e dökülür. İki tarafı dik, çıkılması hemen hemen imkansız olan kanyonlardaki yeraltı suları ile beslenen Köprüçay, Türkiye'nin en güzel tabii rekreasyon alanlarından birisini teşkil eder. Bunun yanı sıra, nehrin batısındaki dağlık arazide bulunan tarihi Selge (Zerk) şehri, nehir kenarındaki kaleler, su kemerleri, Roma devrine ait köprüler ve tarihi yollar gibi pek çok arkeolojik kaynaklar Köprülü kanyonun önemini artırmaktadır.

Alara Çayı

Yerleşik yabancıların en çok yaşadığı ünlü tatil beldesi Alanya'nın hemen yakınlarında denize dökülen Alara Çayı, Toros Dağları üzerinde doğduğu yer ile denize döküldüğü yer arası en kısa mesafeye sahip ırmaklardan biridir. Bu yüzden akış hızı oldukça fazladır. Alara Çayı Orta Toroslar'ın 2.647 rakımlı Akdağ ve Kuşak dağlarından doğup yaklaşık 62 km uzunlukta yeşillikler içinden geçip Akdenize dökülen bir çaydır. Bugünkü adı Ulugüney Çayıdır. Alanya'nın Okurcalar Beldesinden ulaşılır. Çayın geçtiği Alara Bölgesi tarih boyunca birçok denizci toplumun için yerleşim yeri olmuştur. Bizanslılarda, Selçuklularda ve Osmanlı İmparatorluğu zamanında, İpek Yolu üzerinde kervanların duraklama noktası olarak kullanılmıştır.

Manavgat Irmağı

Oymapınar Barajı tarafından rafting yapılan parkurun büyük bir bölümü göl haline gelmiş olsada hala rafting yapılabilecek güzel parkur imkanları sunar. Ayrıca baraj olan kısımlarında kano, tekneyle gezi, olta balıkçılığı sporları yoğun şekilde yapılır. Batı Toroslar'ın doğu yamaçlarından doğan 90 km. uzunluğundaki Manavgat çayı, ovaya girmeden önce sert konglomera tabakalarının üzerinden geçip Manavgat şelalesini oluşturarak Akdeniz'e dökülür. Bahar aylarında suyu berraklaşan ve geçtiği kanyonlardaki yeraltı sularıyla beslenen Manavgat çayının hızı Oymapınar barajı ile kesilmektedir.

Aksu Çayı

Antalya'nın ve Türkiye'nin tek 7 yıldızı otelinin hemen yan tarafından denize kavuşan Aksu Çayı yaz aylarında suyu Karacaören Barajı tarafından tutulması, suyun büyük bölümünün Antalya ovasında tarımsal sulamada kullanılması nedeniyle çok azalır ve sportif faaliyette bulunulmasına imkan vermez. Ama kış ayları ve bahar ayları kano rafting için mükemmel bir ortam sunar. Isparta yakınlarındaki Akdağ ile Davras Dağı'ndan gelen suların birleşmesiyle oluşur. Bu dağlar kalker ve flişlerden bir yapıya sahiptir; her ikisinin yüksekliği 2235 ve 2635 metredir. Aksu önce güneydoğu doğrultusunda akar; Kovada Gölü'ne girer; yer altı sularına karışarak ilerler aşağı Gökdere Köyü'nün güneyine Eğirdir Gölü'nün sularıyla birleşir. Daha sonra güneye doğru akıp kendinden daha çok akımlı Göksu ile güçlenerek, süratli akışlı bir ırmak özellliği kazanarak güneye doğru akar ve Antalya Körfezi'ne erişir.

Düden Çayı

Antalya'nın merkezinden akarak denize dökülen bu şirin akarsu bizlere Antalya'nın en çok ziyaretçi turist çeken, gezginler tarafından gezilen mekanlarından yerlerinde olan Düden Şelalesi ve Karpuzkaldıran Şelalelerini bize hediye etmiştir. Özellikle Lara semtinden 100 metre yükseklikten denize dökülerek görsel bir şelale oluşturan Karpuzkaldıran Şelalesi Türkiye'nin yüksekten denize dökülen tek şelalesidir!

Kepez İlçe sınırları içerisinde, Varsak Mahallesi’nde bulunmaktadır. Düden Şelalesi çeşitli kaynaklarda, İskender Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi olarak da geçmektedir. Aynı zamanda halk arasında Düdenbaşı Şelalesi diyenler de vardır. Eski Antalya-Burdur yolunun 28'inci kilometresinde Kırkgözler’in 30'ncu kilometresinde Pınarbaşı adında iki büyük karstik kaynak çıkmaktadır. Suyu bol bu iki nehir kısa bir akıştan sonra birleşerek Bıyıklı Düdeni içinde kaybolur. Bıyıklı Düdeni’nde kaybolan su 14 kilometre kadar yerin altında gittikten sonra Varsak Çöküntüsü'nün bir ucundan çıkar, çok kısa bir akıştan sonra çöküntünün öbür ucundan tekrar batar. Varsak’ta kaybolan su iki kilometre kadar yeraltı akışından sonra Düdenbaşı’nda yeryüzüne çıkar. Yüzeyden hiç su akmadığı günlerde bile Düdenbaşı Şelalesi’nin altından saniyede en az 10 metreküp su yüzeye çıkar. Bu suyun maksimum debisi 94 metreküp, ortalaması ise saniyede 15-16 metreküptür. Düdenbaşı’nda yukarıdan şelale yaparak akan su Kepez hidroelektrik santralından gelen sudur. Düdenbaşı’ndan sonra koyunlar regülatöründe, iki ana kanala ayrılan Düden Çayı 9 kilometre sonra Antalya’nın doğusunda 40 metre yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür.

Antalya nehir sporları doğa rafiting etkinlikleri firması adres ; Kırçiçeği Cd. Güneş Mahallesi 07260 Kepez/Antalya Türkiye

Antalya'da rafting yapılan ırmaklar nehirler akarsular listesi isimleri, nehir ve doğa sporları aktiviteleri etkinlikleri, günübirlik turlar geziler fiyatları.

Nehirler haritası

Unutamayacağınız bir gün ve etkinlik için biz daima buradayız